Istnieją schorzenia, o których nikt nie chce mówić głośno. Zaliczają się do nich przeróżne choroby psychiczne, coraz częściej dotykające zwykłych ludzi. Dziś depresja nie jest już dolegliwością rzadko występującą. Pojawia się u dzieci, młodzieży oraz u osób starszych, dlatego warto by było wyjaśnić sobie, czym ona właściwie jest. Często bowiem depresję nieprawidłowo się diagnozuje. Zwykły, gorszy nastrój czy chwilowy spadek samopoczucia na pewno nią nie jest.

Czym jest depresja?

Czym jest depresja?

Aby można było mówić o zaistniałej depresji, jej objawy muszą utrzymywać się przez dłuższy czas. Jeżeli więc komuś osłabił się nastrój, ponieważ został wyrzucony z pracy, ale dalej jest w stanie normalnie funkcjonować, prawdopodobnie po zdobyciu nowej posady jego samopoczucie błyskawicznie się unormuje. Do głównych objawów depresji zalicza się zatem dłużej utrzymujący się, kiepski stan psychiczny. Czasami wynika on z pewnego, zaistniałego zdarzenia (śmierci członka rodziny bądź innej choroby), a czasem nie jest niczym spowodowany. Osoba chora na depresję traci sens życia, nic ją już nie cieszy, zamyka się na ludzi i cały zewnętrzny świat, woląc dniami i nocami przesiadywać w łóżku. Trzeba jej pomóc, zabierając ją do psychologa bądź psychiatry.

Niestety wciąż wzrasta lista osób chorych na depresję. Ludzie dążą do wielkich celów, przez co nagle tracą swój zapał i energię. Mało śpią, kiepsko się odżywiają, a przez to rujnują swoje zdrowie psychiczne. Depresja musi być wtedy odpowiednio leczona, bo samemu raczej nie można się jej pozbyć.

Ocena