Dla współczesnego człowieka stres jest ogromnym zagrożeniem. Życie w ciągłym biegu sprawia, że nasz organizm narażony jest na zbyt silne obciążenie. Stres to problemy związane z ogólnym stanem zdrowia, bezsenność oraz szereg problemów będących jej skutkiem.

Wschodnia recepta na walkę ze stresem

Wschodnia recepta na walkę ze stresem

Jedynym sposobem na walkę ze stresem jest relaksacja. Jakie sposoby relaksacji są szczególnie popularne? Jak się okazuje, w walce ze stresem wyjątkowo chętnie wykorzystujemy mądrości ze wschodu. Azjatycka medycyna tradycyjna zna wiele skutecznych metod walki z tak wielkim zagrożeniem, jakim jest stres. Medytacja to jedna z nich, jednak to techniki łączące ćwiczenia z relaksem cieszą się w Europie największym powodzeniem. Jakie techniki już teraz cieszą się ogromną popularnością?

Dla wielu z nas wschodnia relaksacja to przede wszystkim joga. Ta technika ma wiele korzyści. Wykonywanie ściśle określonych serii ruchów oraz pozycji to skuteczna metoda odprężenia się, a jednocześnie doskonały sposób na wzmocnienie mięśni oraz na zwiększenie ich elastyczności. Joga to wspaniały trening, z którego mogą korzystać niemal wszyscy. Z niektórych pozycji jogi należy jednak zrezygnować w przypadku takich problemów, jak niektóre choroby serca, kości oraz mięśni.

Relaksacja to nie tylko joga. Na Wschodzie skuteczną metodą na stres jest też tai-chi. Ta sztuka walki pochodzi z Chin i liczy sobie ponad 1000 lat. Dziś ceniona jest nie tylko jako metoda walki z wrogiem, lecz jako trening, który pozwala się odprężyć i zwalczyć stres. Płynne ruchy oraz fakt, iż w czasie ćwiczeń angażowane są nie tylko mięśnie, ale i umysł – oto podstawowe czynniki, dzięki którym ta wschodnia metoda relaksacji stała się popularna również w zachodnim świecie. Osoby, które postawią na tai-chi, mogą liczyć na wiele korzyści. Oprócz skutecznej walki ze stresem trening taki pozwala na wzmocnienie mięśni oraz stawów, korzystnie wpływa też na krążenie krwi. Ćwiczenia takie pozwalają jednocześnie doskonale wyćwiczyć zmysł równowagi, co ma wyjątkowe znaczenie dla osób starszych.

Innym chińskim pomysłem na walkę ze stresem jest qi gong. To ciekawy system medytacji, którego podstawę stanowi energia życiowa. Odpowiednie pozycje ciała oraz ćwiczenia oddechowe sprawiają, że metoda ta może pomagać w relaksacji i jednocześnie wzmacniać naturalną odporność naszego organizmu.

Japończycy również wiedzą, w jaki sposób można skutecznie pokonać stres.

W ich przypadku metodą wyjątkowo cenioną jest reiki – buddyjska sztuka uzdrawiania, znana i z powodzeniem wykorzystywana już w czasach starożytnych.

Terapia ta polega na przepływie siły życiowej. Potrzebny jest tu zarówno biorca, jak i dawca tejże energii. W technice tej stosuje się zatem ruchy, które przypominają masaż. Ważne jest, aby dawca przykładał ręce do tych punktów ciała biorcy, które pozwalają energii życiowej swobodnie przepływać. Jest to technika wymagająca sporej wiedzy, zatem grono jej sympatyków w zachodnim świecie jest znacznie mniejsze, niż na Wschodzie.

Ocena