Na wyspie Bali sztuka ma się doskonale, a miejscowi artyści mogą nas oczarować swym talentem oraz kreatywnością. Zachwycają balijskie tańce oraz przedstawienia teatralne, zachwyca też malarstwo. Jest ono godnie reprezentowane przez twórców, którzy tworzą dzieła niezwykłe i zachwycające swym egzotycznym charakterem.

Balijska sztuka – w krainie niezwykłych obrazów

Balijska sztuka – w krainie niezwykłych obrazów

Dzieje sztuki na Bali
Balijska sztuka prężnie rozwijała się już w pierwszych wiekach naszej ery. Wiadomo, że pierwotnie jej związki z religią były bardzo silne. Dziś charakter miejscowych dzieł nieco się zmienił, co jest m. in. skutkiem dynamicznie rozwijającej się turystyki. Nie zmienia to jednak faktu, że sztuka na Bali ma wyjątkowy charakter i urok.

Wyspiarskie malarstwo
Ważne miejsce na wyspie zajmuje malarstwo, którego początki związane są z dekoracją wyspiarskich świątyń. Najstarsze zachowane na wyspie obrazy to przedstawienia hinduskich bogów, z którymi można się spotkać w tutejszych świątyniach. Pewne zmiany w tej dziedzinie sztuki zachodzą w wieku XVII, kiedy to artyści coraz chętniej szukają inspiracji w hinduskich eposach. Naturalne barwniki wykorzystywane w malarstwie oraz charakterystyczne, dwuwymiarowe figury są cechami typowymi na malarstwa balijskiego. W XIX wieku na Bali popularne stały się nowe techniki, a wielu artystów sięgnęło po tusz. Pojawiła się też perspektywa, a krajobrazy stały się bardziej realistyczne. Dzięki temu malarstwo na Bali zyskało nowy, bardziej zachodni charakter, choć w dalszym ciągu była to sztuka niezwykle oryginalna. Współczesna sztuka na Bali to dalszy rozwój malarstwa, w którym coraz chętniej sięga się po nowe techniki oraz nowe środki wyrazu.

Główne ośrodki sztuki na Bali
Na Bali nie brak ośrodków sztuki, które dla każdego miłośnika kultury mogą się okazać miejscami niezwykle godnymi odwiedzenia. Jednym z najważniejszych ośrodków sztuki na wyspie jest Ubud – miasto znane dzięki działalności stowarzyszenia artystycznego Pita Maha. Tu również działa ciekawa Galeria Sztuki Kobiecej Seniwati, przy której powstała żeńska szkoła plastyczna.

Sztuka na wyspie Bali jest wszechobecna, a piękne obrazy towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Tradycyjne oraz bardziej współczesne malarstwo zachwyca swą oryginalnością oraz niezwykłą kolorystyką, a możliwość zwiedzania balijskich galerii sztuki może się okazać nie lada gratką na europejskich koneserów malarstwa.

Ocena