Kolor czerwony jest jednym najbardziej jaskrawych, gorących i przykuwających wzrok. Uważa się go za ten najsilniej oddziałujący i stymulujący.
Kojarzy się z dynamiką, energią, działaniem, a nawet agresją, złością. To kolor krwi i w tym kontekście może kojarzyć się z walką, przemocą, czy nawet śmiercią.
W niektórych rejonach Afryki jest kolorem oznaczającym żałobę.
W chinach czerwień uznawana była za kolor odstraszający złe duchy. Dlatego właśnie ślubne szaty były w tym  kolorze. Dzięki temu, żaden zły duch nie miał szans by zaszkodzić szczęściu młodej pary. Z czasem pierwotne znaczenie zatarło się i obecnie kolor ten kojarzony jest z pomyślnością.
czerwony1(1)
w starożytnym Egipcie czerwień oznaczała gwałtowność, zło, zły omen.
Zaś w Grecji i Rzymie czerwień kojarzona była ze śmiercią, ale też ze zdrowiem i płodnością.
W prymitywnych plemionach czerwień oznacza często właśnie krew i witalność.
Przez alchemików czerwień kojarzona była z cierpieniem, urazami oraz namiętnością, miłością. Barwa ta, dla wolnomularzy oznaczała chwałę oraz intelekt.
Czerwień to barwa ostrzegawcza. Często więc wszelakie ostrzeżenia przed niebezpieczeństwem, znaki ostrzegawcze są umieszczane właśnie na takim tle.
W ezoteryce czerwony to kolor czakry podstawy – tej odpowiedzialnej za byt, finanse, zdrowie oraz siłę.
Skojarzenie tego koloru z dobrobytem, zaowocowało twierdzeniem że czerwony portfel zapewni nam dostatek i to, że nigdy nie zabraknie w nim pieniędzy. Postawienie zaś w rogu mieszkania czerwonej misy wypełnionej monetami, ma zadbać o dostatek domu.
To jak silnie ta barwa na nas oddziałuje, możemy łatwo sprawdzić przebywając w pomieszczeniu o czerwonych ścianach. W takich pokojach jest bardzo trudno się skupić i wyciszyć, za to łatwo wpaść w gniew, czy irytację. Nie nadaje się więc na kolor ścian sypialni, gabinetów, lub pokoju dziecięcego.
Czerwień w aurze, jako kolor podstawowy, często pojawia się u ludzi silnych, potrafiących o siebie zadbać, zdrowych i wysportowanych, ale także u osób o charakterze agresywnym, nie potrafiących kontrolować swoich emocji, skłonnych do wybuchowości.
Barwa ta noszona jako ubranie, świetnie sprawdzi się na randce, ale nie będzie dobra na spotkanie biznesowe, czy rozmowę o pracę.
Ocena