Misterne zdobienia w kolorze brązów, czerwieni i miedzi na dłoniach egzotycznych piękności wyglądają tajemniczo i fascynująco.

W ostatnim czasie zdobyły także sporą popularność wśród europejek.
Cieszy oko, ale skąd się wzięła i co oznaczają wzory, czemu znajdują się w tym, a nie innym miejscu?

Lawsonia (henna)

Ziele lawsonii ma właściwości chłodzące, stąd jego popularność w krajach gdzie występują wysokie temperatury.
Pastę którą nakłada się na ciało, czy to w formie wzorów, czy też plam, sporządza się ze sproszkowanych liści ziela. W zależności od tego jakie dodatki zostaną domieszane można uzyskać różne odcienie.

Tradycja mehndi – nie tylko Indie

Ta niezwykła sztuka pojawiła się już w starożytnym Egipcie, gdzie kolorem czerwonym pozyskiwanym z lawsonii, ozdabiano włosy, dłonie, stopy i paznokcie.
Ślady henny zostały wykryte na rękach egipskich mumii, sprzed pięciu tysięcy lat.

tatuaż henny
W Egipcie, tatuaże z henny były popularne również wśród mężczyzn

W Indiach, znaleziono malowidła naskalne przedstawiające postać kobiecą ze wzorami mehndi na dłoniach i stopach.
W Maroku stosowana była na uroczystości religijne i ważne wydarzenia.
Ozdabianie ciała henną znane było również w starożytnym Babilonie, Asyrii, Mezopotamii, starożytnej Grecji, a także na terenach wielkiego Imperium Rzymskiego.

Znaczenie mehndi

Początkowo stosowano te same wzory niezależnie od okazji, jednak z czasem zaczęto je różnicować w zależności od rodzaju okoliczności na jakie malunek był przeznaczony.
Egipcjanie byli przekonani że umieszczenie na ciele mumii odpowiednich wzorów sprawi, że zmarły bez przeszkód przeniesie się na tę drugą stronę.

Najbardziej spopularyzowała się w Indiach, gdzie początkowo była zarezerwowana dla panien młodych na ich uroczystość zaślubin.
Zadaniem malunków na ciele panny młodej była ochrona przed złymi życzeniami zazdrosnych, zaś im dłużej malunek się trzymał na skórze, tym lepiej wróżyło to harmonii małżeństwa.
Uważa się, że im bogatszy wzór, tym szczęśliwsze będzie życie rodzinne. We wzór ślubny kobiety które wykonują mehndi wplatają często imiona młodej pary, zaś resztki mieszaniny którą ozdabiana była panna młoda, są zakopywane w ziemi by ochronić małżeństwo i zapobiegać niewierność męża.
Co ciekawe, wykonywać malunki mogły tylko kobiety zamężne, dlatego narzeczona w noc przed ślubem nie mogła wykonywać ich samodzielnie.
Jedną z ich funkcji było zapewnienie potomstwa męskiego oraz dobry status w domu męża.

Również ciężarne kobiety ozdabiają się wzorami mehndi by uniknąć złego oka szkodzącemu zarówno ciężarnej, jak i dziecku. Takie wzory ponawiało się także 40 dni po porodzie.

Wzory z henny często miały za zadanie odpędzić zły urok, lub złe duchy, kiedy komuś wyjątkowo nie wiodło się w życiu. Wykonywano je równolegle z rytuałami neutralizującymi zło.

Wzory tatuaży mehndi

Wzornictwo mehndi w zależności od tego z jakiego rejonu się wywodzi ma nieco inny styl.

Styl Bliskiego Wschodu charakteryzuje się bogactwem wzorów kwiatowych , podobne do arabskiego haftu i malarstwa.

Styl Afryki Północnej jest dość specyficzny. Za pomocą figur geometrycznych odwzorowywane są tu kwiaty, ściśle zapełniające kształt dłoni i stóp, ma wyraźny kontur.

tatuaże z henny
Wzory tatuaży mehndi z Afryki Północnej

Indie i Pakistan ozdabiają nie tylko dłonie i stopy, ale także wyżej położone partie ciała dając złudzenie efektownych pończoch i długich rękawiczek złożonych z misternych linii, kropek i zawijasów.

henna tatuaże
Wzory z Pakistanu

Indonezji oraz Azja Południowa mają mieszany styl, będący połączeniem elementów z Indii i Bliskiego Wschodu. W odróżnieniu od innych, tu używane są plamy barwiące całość czubków palców oraz boki stóp i dłoni.

Wzory z henny i ich znaczenie

Mehndi (henna, mehendi), bo o niej tu mowa ma długą i bogatą tradycję, o której mało wiemy i ślepo umieszczamy na swoim ciele symbole które często mają bardzo konkretny przekaz. W hinduizmie wszystkim wzorom mehndi przypisywano magiczne i seksualne znaczenia.

hinduskie tatuaże znaczenie
  • Księżyc – symbol piękna, miłości małżeńską, ochronę i zdrowie, a także płodność i poczęcie.
  • Pąki kwiatowe – oznaczają początek nowego życia, płodność i radość.
  • Rozwinięte kwiaty – radość i szczęście.
  • Lotos – symbol piękna i kobiecości, czystości, a także reprezentuje przebudzenie duszy.
  • Ziarno – symbol płodności i dobrobytu.
  • Rozeta – symbol wierności i czystości, także znak odwagi.
  • Trójząb – symbol odwagi, zaangażowanie u mężczyzn, zaś dla kobiety – wewnętrzna siła, macierzyństwo, witalność.
  • Paw – przynosi szczęście i zapewnia nie gasnącą urodę panny młodej. Hindusi często przedstawiają go z rozłożonym ogonem.
  • Ptaki – symbolizują wolność a także połączenie między niebem a ziemą.
  • Ryby – ich symbolika jest bardzo bogata i złożona. Mówią o obfitości, ale także są personifikacją sił kosmicznych. Przez życiodajną siłę wody są powiązane z płodnością. Oznaczają także wolność i opiekę bogów Wisznu i Waruny. Przedstawione na podeszwach stóp Buddy symbolizują wyzwolenie od pragnień. Malowano je u kobiet ciężarnych i karmiących piersią by je wzmacniały, zaś u mężczyzny miały podnieść płodność i męskość.
  • Słoń – to symbol mający przyciągnąć siłę inteligencję, zapewnić władzę i wzbudzać szacunek. Miały zapewnić długowieczności, dobroć i współczucie Buddy. Jego zadaniem jest też przyciąganie szczęścia.
  • Łabędź – podkreśla kobiecość, wzmacnia lojalność partnera.
  • Dłoń Fatimy – to dość popularny symbol ochronny w tradycji islamu. Ma za zadanie swoją mocą chronić przed złorzeczeniem, klątwami i urokami. Często wykorzystywana w mehndi u ciężarnych i mająca chronić ich nienarodzone dzieci przed zawistnymi oczyma sąsiadek.
  • Trójkąt – ochrona przed trzema nieszczęściami: chorobą, lękiem i klęską żywiołową.
  • Kwadrat – stabilność, uczciwość i schronienie, czasem też jest symbolem oświecenia.
  • Ośmiobok – wzór składa się z dwóch nałożonych na siebie kwadratów i ma za zadanie chronić noszącego ten symbol.
  • Krzyż równoramienny – to kosmiczny symbol związku między niebem i ziemią.
  • Spirala – symbol poznania siebie, świadomości i ciągłości życia. Czasem symbolizuje również energię kundalini, jej przebudzenie i uzdrawiającą moc.
  • Swastyka – symbol solarny. W Indiach symbolizuje szczęście, ruch, pomyślność.
  • Okrąg – symbol całości, zjednoczenia.
  • Gwiazda – boskość, nadzieja, harmonia między kobietą a mężczyzną.
  • OM – zrozumienie istoty życia. Często używany w męskiej mehndi.
  • Kropla(motyw perski) – ornament w kształcie łzy. Pierwotnie symbolizował płodność, obecnie jego zadaniem jest również zapewnienie szczęścia i pomyślności dla domu.
  • Motyle i ważki – to symbole zmian, transformacji, odrodzenia.
  • Winorośl – wzór związany z długowiecznością, wytrwałością, witalnością.
  • Słońce – oznacza odrodzenia, nieśmiertelności, wiecznej miłości i wiedzy.
  • Woda, fale – płodność, obfitość
  • Jaszczurki i węże – rzadko spotykany symbol, oznacza poszukiwanie oświecenia.
  • Feniks – oznacza siłę, cierpliwość i wytrzymałość. To symbol ludzkiego ducha, który jest zawsze w stanie walki z trudnościami życiowymi i przeszkodami.

Znaczenie części ciała na który są wykonywane tatuaże z henny.

Nie tylko sam wzór jakim ozdabiamy swoje ciało jest istoty. Także miejsce w jakim go umieszczamy ma spore znaczenie.

Henna kładziona na wierzchniej części dłoni symbolizuje ochronę, ręce zaś to ofiarowanie dla świata, ozdabianie stóp ma za zadanie wzmocnić naszą relację z ziemią, uziemić nas.

Jak zrobić tatuaż mehndi

1.Pasta
Przede wszystkim potrzebna jest dobra naturalna henna.
Można dostać ja w sklepach internetowych oferujących tylko naturalne produkty indyjskie czy marokańskie, lub czasem u sprawdzonych sprzedawców oraz w sklepach zielarskich.
Zawsze należy dokładnie sprawdzić czy henna nie zawiera domieszek, ponieważ mogą one powodować bardzo silne i niebezpieczne reakcje alergiczne.
Nigdy nie stosujmy henny czarnej. Ma ona w swoim składzie PPD (parafenylenodiamina) lub podobne, właśnie dla uzyskania czerni, która z samej lawsonii powstać by nie mogła.
Alergia objawia się zaczerwienieniem skóry, świądem, wysypką, pęcherzami i często pozostawia trwałe ślady w postaci blizn i przebarwień.
2. Test

Niezależnie od składu przed wykonaniem wzoru konieczne jest przeprowadzenie próby alergicznej, przez wykonanie testowej plamki mieszaniną na skórze w miejscu tuż powyżej łokcia od wewnętrznej strony ręki.
Jeżeli po kilku godzinach nie pojawią się żadne reakcje alergiczne, zaczerwienienia, czy swędzenie, można przyjąć że nie jesteśmy uczuleni na lawsonię.

3. Dodatki

Poza sproszkowanym zielem lawsonii, możemy dodać do mieszanki kurkumę, herbatę lub kawę żeby zróżnicować kolorystykę naszego barwnika.

  • Ziele lawsonii (henna)
  • Zaparzona mocna herbata (lub kawa)
  • Cytryna
  • Miód

4. Przygotowanie

W porcelanowej miseczce umieszczamy sproszkowany susz i dodajemy sok z cytryny. Zalewamy go po troszku zaparzoną herbatą mieszając cały czas tak by powstała papka o konsystencji gumy. Na koniec warto dodać trochę miodu by mieszanka lepiej trzymała się na skórze.

5. Oczyszczanie

Przed wykonaniem mehndi dobrze też oczyścić dokładnie skórę pilingiem i odtłuścić, następnie wetrzeć ociupinę (kroplę lub dwie) olejku eukaliptusowego, zaś samą pakę trzymać nie mniej niż 4 godziny. Nie należy myć miejsc ozdabianych przez 24 godziny od wykonania wzoru.

6. Wykonanie
Papkę umieszczamy w rożkach wykonanych z folii (można kupić je także gotowe) i nakładamy wcześniej wybrany wzór na skórę.
Nie zmywamy mehndi wodą! Papki pozbywamy się przez ręczne starcie, zdrapanie zaschniętej mieszanki „na sucho”, lub używamy do tego oleju.
Zanim zaczniemy wykonywać malunek, warto zarezerwować sobie odpowiednią ilość wolnego czasu ponieważ jest to czynność dość skomplikowana i może trochę potrwać.

7. Gotowe!
Tatuaż z henny jest tymczasowy. Nie pozostaje on na skórze na stałe. Dobrze zrobiony tatuaż z henny może się utrzymywać nawet do 3 tygodni o ile będziemy z nim ostrożnie postępować.

Henna jak widać to nie tylko piękny, ozdabiający ciało wzór. Ma o wiele głębsze znaczenie. Warto więc wiedzieć wykonując ozdobne zawijasy na skórze, jaki mają przekaz poza tym powierzchownym.

5/5 - (6 głosów)