Wiele kobiet szuka w czasie ciąży aktywności, która pozwoliłaby im zachować kondycję i przygotowała ciało do porodu, a jednocześnie nie stanowiła zagrożenia dla rozwijającego się życia. Jedną ze wskazanych typów ćwiczeń dla ciężarnych jest joga, którą można bezpiecznie praktykować od 15 tygodnia ciąży aż do porodu.

Joga w ciąży

Joga w ciąży

Oczywiście ćwiczenia powinny być dostosowane do potrzeb i możliwości przyszłych mam, stąd należy eliminować np. stanie na głowie i wybierać asany, które wyciszają umysł i uelastyczniają ciało. Dobrze prowadzone zajęcia jogi mogą być doskonałym uzupełnieniem szkoły rodzenia. Przede wszystkim wpływają na zwiększenie świadomości własnego ciała, poprzez ćwiczenie często zapomnianych mięśni takich jak mięśnie dna macicy.

Ponadto joga pozwala na rozluźnianie mięśni pleców, które w ciąży są bardzo przeciążone. Praktykując jogę kobieta pracuje również nad oddechem, co pomaga później w radzeniu sobie z emocjami i bólem porodowym. Poznaje również różne techniki relaksacyjne, które łagodzą niepokój i stany lekowe, wywoływane przez zmiany hormonalne.

Młode mamy, które ćwiczą jogę w ciąży, często wracają do ćwiczeń niedługo po porodzie, dzięki czemu szybciej wracają do formy. Po sześciu tygodniach od porodu można również zacząć ćwiczyć razem z maluszkiem.

Ocena