Większość z nas deklaruje brak wiary we wróżby i horoskopy. Jednak nadzwyczajna popularność specjalistów, magazynów i witryn internetowych oferujących usługi w dziedzinie przewidywania przyszłości wskazuje, że przynajmniej duża część osób nie udzieliła na ten temat całkowicie szczerej odpowiedzi. Trudno się jednak dziwić, ponieważ w podobnych kwestiach często nie jesteśmy szczerzy nawet sami przed sobą. W końcu każdy z nas myśli: jak to, ja, osoba wykształcona, racjonalna i twardo stąpająca po ziemi miałabym wierzyć w podobne zabobony? Ewentualnie dręczy nas niepokój, że wiara w magiczne praktyki pozostaje w sprzeczności z wyznawaną przez nas religią i nauką naszego kościoła. Innym razem po prostu boimy się śmieszności, lub posądzenia o bycie niemądrym.

W jaki sposób sprawdzić czy horoskopy mówią prawdę?

W jaki sposób sprawdzić czy horoskopy mówią prawdę?

Czasem jednak przychodzą ciężkie chwile w życiu, kiedy czujemy się odrobinę zagubieni. I chociaż takie chwile przychodzą całkiem często, to czasem nadciągają i takie, kiedy czujemy się bardzo mocno zagubieni, niepewni swojego losu, przyszłości, czy nawet dnia następnego. Nie musi to oznaczać wielkiego kryzysu życiowego, ponieważ niepewność jutra może wiązać się również ze sprawami dnia codziennego, jak stan naszego związku uczuciowego, okres trudnych spotkań biznesowych w pracy, czy perspektywa zdania kolejnych egzaminów w czasie sesji. Często też niepewność jutra wiąże się z radosnymi wydarzeniami w naszym życiu, jak wymarzona randka, zawarcie związku małżeńskiego, pierwsze dni w nowej pracy, lub upragniona podróż na wakacje do ciepłych krajów. Wszystkie te sytuacje wiążą się jednak zwiększą lub mniejszą zmianą naszej obecnej sytuacji życiowej, a tym samym z lekkim zaburzeniem naszego poczucia bezpieczeństwa. Nie czujemy się komfortowo z tym faktem, że nie znamy swojej przyszłości, ponieważ najczęściej zmiana, a nie porażka, jest tym, co przeraża nas najbardziej.

W powyższych sytuacjach, na co wskazuje popularność przemysłu astrologicznego, czasem nawet najbardziej zatwardziałym racjonalistom oraz osobom najgłębiej wierzącym, zdarza się sięgnąć po dodatkowe wsparcie w swojej niepewności, czyli po horoskopy. Jednak czy one działają? Na jakiej podstawie układ planet i gwiazd na niebie danego dnia, w relacji do daty urodzenia człowieka miałby wpływać na jego życie, decyzje, czy samopoczucie? Cóż, celem tego artykułu nie jest osądzenie czy horoskopy mają jakąkolwiek racjonalną, teoretyczną podstawę, aby działać. I naprawdę nie ma nic złego w tym, żeby raz na jakiś czas przeczytać sobie horoskop przed wyjątkowo stresującym lub ważnym w naszym życiu dniem. Problem pojawia się jednak, jeśli nie jest to tylko raz na jakiś czas. Są bowiem osoby, które wpadły, lub też są na dobrej drodze aby wpaść, w pułapkę uzależnienia od horoskopów i wróżb. Ktoś mógłby pomyśleć, że to nic wielkiego, niech sobie taka osoba czyta całymi dniami jakieś tam horoskopy na darmowych portalach, nic wielkiego się przecież nie stanie. Cóż, niestety okazuje się, że poza problemami natury zdrowotnej, takie uzależnienie może okazać się również szkodliwe dla czyjejś kieszeni. Indywidualnie zamawiane usługi wróżbiarskie, astrologiczne, numerologiczne, tarot itd. potrafią kosztować od kilku, do nawet kilkaset złotych za sesję.

Zatem co zrobić, jeśli zauważymy, że zbyt często rozczytujemy się w różnego rodzaju horoskopach? Co jeśli chcielibyśmy sami przed sobą zaprzeczyć ich wiarygodności? A co jeśli naprawdę bardzo chcielibyśmy potwierdzić ich skuteczność w przepowiadaniu naszej przyszłości? Oczywiście w warunkach prawdziwego, prawidłowo wykonanego badania naukowego eksperyment mający potwierdzić słuszność jakiejkolwiek tezy powinien zostać przeprowadzony na losowo wybranej grupie osób o różnym poziomie wykształcenia, w różnym wieku, obu płci, mieszkających w różnych miastach. Niemniej, jeśli nie mamy ochoty rozczytywać się w literaturze naukowej, ani konsultować z innymi osobami naszych wątpliwości, bądź też wstydzimy się naszego zamiłowania do horoskopów, możemy podjąć próbę przeprowadzenia prostego doświadczenia samodzielnie, darmowo oraz we własnym domu. Należy jednak pamiętać, że wyniki tego małego testu pozostaną wyłącznie do naszej interpretacji, co nie jest pozbawione wad w przypadku naszego uzależnienia od wróżb. Proponowany eksperyment składa się z czterech części.

Test pierwszy. Wybieramy darmowe horoskopy na kilku różnych portalach lub stronach internetowych, im więcej tym lepiej. Mają one różne rodzaje horoskopów, jak horoskop astrologiczny, tarot, numerologię, oraz na różne okresy czasu, na dni, tygodnie, miesiące, lata. Wybieramy np. horoskopy astrologiczne tygodniowe i porównujemy informacje w nich zawarte dla danego tygodnia, z kilku różnych portali. Czy informacje są ogólnie spójne, a jeśli tak, to w jakim stopniu są spójne? Równocześnie porównujemy też inne rodzaje horoskopów z kilku źródeł na ten sam tydzień. Czy horoskop astrologiczny, tarotowy i numerologiczny są ze sobą spójne? Jeśli tak to w jakim stopniu? Jednak uwaga, porównanie dla jednego tygodnia nie wystarczy. Czynność tę powtarzamy kilkukrotnie, przez około trzy miesiące.
Test drugi. Poniżej wspomniano, że darmowe portale zamieszczają horoskopy na różne okresy czasu, dni, tygodnie, miesiące, lata. W tym teście wybieramy dwa lub trzy różne portale i z nich przykładowo horoskop astrologiczny. Następnie sprawdzamy czy przepowiednia rozpisana na dłuższy okres czasu okazuje się spójna z ukazaną na krótszy okres czasu. Przykładowo, w danym miesiącu zostanie nam wywróżona wielka miłość. Czy w przepowiedni na któryś z czterech tygodni tego miesiąca znajduje się podobna przepowiednia? Czy przepowiednia na dany tydzień jest spójna z wróżbą w kolejnych dniach tego tygodnia? Również i tutaj, czynność tę powinniśmy powtórzyć kilkukrotnie, na przykład przez trzy miesiące.
Test trzeci. Wybieramy z kilku dostępnych, darmowych horoskopów jeden rozpisany na różne okresy czasu. Przez okres kilku miesięcy sprawdzamy czy horoskop pokrywa się z tym, co wydarzyło się w naszym życiu. Jednak z wyszczególnieniem również tego, czy pokrywał się w skali danego miesiąca, tygodnia, dnia.

Test czwarty. Ten sposób niestety nie jest całkiem darmowy. Jeśli jednak mamy ochotę jednorazowo poświęcić kwotę rzędu pięciu złotych dla dobra nauki, albo aby popracować nad własną racjonalnością, lub też uwolnić się od uciążliwego uzależnienia, to jest to metoda najbardziej przekonująca. Jest taka, ponieważ wydaje się najbardziej spersonalizowana. Mianowicie, poza darmowymi horoskopami dostępnymi na portalach internetowych przeznaczonymi dla każdego ze znaków zodiaku (czyli dla wszystkich ludzi urodzonych w podobnym czasie, w trakcie tzw. miesiąca astrologicznego), w sieci dostępne są również witryny oferujące horoskop spersonalizowany. Taki horoskop wyliczany jest na podstawie indywidualnej daty, godziny i miejsca urodzenia. Następnie witryna oblicza dla nas dzienny horoskop. Horoskop taki zawiera wpływy długo- i krótkoterminowe, jakie w danym czasie miałby na nas oddziaływać, a także podaje ich stosowne interpretacje. Witryny wymagają jednak założenia darmowego konta, natomiast korzystanie ze wszystkich ich funkcji może wiązać się z koniecznością wykupienia abonamentu. Do celu naszego testu wystarczy jednak abonament zaledwie na jeden dzień. Aby przeprowadzić test należy przypomnieć sobie daty szczególnie istotnych wydarzeń w naszym życiu. Tych pozytywnych jak i negatywnych, takich, które miały na nas szczególnie duży wpływ, lub wiązały się z silnymi emocjami. Wybieramy kilka, lub kilkanaście takich wydarzeń. Następnie kolejno wprowadzamy konkretne daty wydarzeń do witryny i odczytujemy horoskopy wyliczone dla tych dat z przeszłości. Sprawdzamy czy obliczone horoskopy oraz ich interpretacje są spójne z tym, co wydarzyło się w naszym życiu. Czy witrynie udałoby się przewidzieć przyszłość, gdybyśmy z niej skorzystali w przeszłości, jeszcze przed tymi wydarzeniami?

Istotne jest, aby podczas zabawy w wykonywanie powyższych testów pamiętać o notowaniu uzyskanych obserwacji i w dodatku o robieniu tego skrupulatnie. Nie jest bowiem tajemnicą, że ludzki mózg często woli zapamiętać raczej pozytywne sytuacje i doświadczenia, niż negatywne. Dzieje się tak, ponieważ pozytywna przepowiednia, która się potwierdziła w rzeczywistości, działa na nasz mózg niczym forma nagrody. Zatem częściej pamiętamy przypadki prawidłowej przepowiedni, niż to, że wiele razy wcześniej wróżba zupełnie się nie sprawdziła. Podobnie zjawisko występuje na przykład w przypadku gier hazardowych. Dobrze pamiętamy ten jeden jedyny raz, kiedy trafiliśmy cztery cyfry na loterii, ale tych setek razy kiedy nie trafiliśmy ani jednej, nie pamiętamy już aż tak dobrze. Jeśli jednak swoje obserwacje będziemy notować przez dłuższy okres czasu trwania testu, to po jego zakończeniu naszym oczom ukaże się pełny obraz. Taki obraz będzie stanowił procent trafnych przepowiedni w stosunku do nietrafnych. Tylko wtedy będziemy mogli poddać nasze obserwacje chłodnej interpretacji. Jeśli uzyskamy pozytywny wniosek dotyczący trafności przepowiedni, to na pewno będzie dla nas ciekawą informacją. Jeśli jednak wniosek okaże się negatywny, będziemy mogli podjąć bardziej samodzielną i bardziej świadomą decyzję czy zrezygnować z usług przemysłu wróżbiarskiego, czy też kontynuować korzystanie z nich, ale traktując takie usługi, jako niewinną i sporadyczną rozrywkę.

Ocena