litoterapia – kamienie na dobry sen

Litoterapia ( Lithos oznacza kamień, therapeia – lekarstwo)

Od dawien dawna ludzi fascynowały kamienie. Otaczano się nimi, budowano z nich ołtarze, przypisywano im niezwykłe właściwości.

Według litoterapii siatka krystaliczna minerału emituje wibrację wpływającą na organizmy. Jest ona korzystna niezależnie od formy, więc można używać kamieni surowych, polerowane, czy szlifowanych. Podobnie jak inne nurty medycyny niekonwencjonalnej, uzdrawianie minerałami nie jest poparte dowodami naukowym, jednak przez wielu ludzi uznawane za skuteczne.
W zależności od struktury krystalicznej ma ona różnorakie właściwości i tak są kamienie pomocne w walce z depresją, chorobami, oczyszczające, czy wzmacniające siły witalne.

Wśród różnorodności minerałów, są i takie, które oddziałują na sen oraz jego jakość.

10 kamieni na dobry sen:

Celestyn

Urzeka swoją stonowaną barwą od mlecznej poprzez subtelny błękit i zieleń aż do pomarańczowej. To minerał kruchy, delikatny. Występuje w Nanibi i na Madagaskarze.

Niebieskie i zielonkawe odmiany tego kamienia, mają kojące właściwości dla snu. Umieszczone w sypialni dbają by nasz sen był spokojny i głęboki. Zapobiegają bezsenności oraz lunatykowaniu.

Jadeit

To istny nabój z radością i pogodą ducha. Rozwija empatię i współczucie, ale co najważniejsze, zapewnia miłe pogodne sny i sprawia, że budzimy się wypoczęci oraz pełni chęci życia.
Jadeit, choć w niewielkich ilościach, występuje także i w Polsce. Można go znaleźć u podnóży Góry Ślęży.

Kryształ górski

To kamień o uniwersalnych właściwościach. Odpowiada przede wszystkim za koncentrację. Ma także właściwości ochronne i oczyszczające. Neutralizuje szkodliwe promieniowanie więc umieszczony przy łóżku oczyści naszą przestrzeń, wyciszy nas i uczyni bezpiecznymi, a to podstawa do zdrowego spokojnego snu.

Bursztyn

To kopalna żywica drzew najczęściej iglastych. Cieszy oko wyjątkową urodą, zachwyca miodowym blaskiem.
W litoterapii świetnie radzi sobie z promieniowaniem pochodzące z cieków wodnych, harmonizuje nasze emocje, a także koi nerwy. Włożony do poduszki zapewni na spokój i sen w nocy.
Najlepszy oczywiście jest nasz polski bursztyn, zarówno jako sieczka jak i wypolerowane większe kawałki.

Hematyt

Elegancki wygląd i piękny połysk czyni go minerałem cennym w jubilerstwie. Występuje między innymi w USA, Meksyku, a także w Polsce, między Starachowicami a Skarżyskiem-Kamienną oraz w Karkonoszach i Tatrach.
Wśród licznych zalet leczniczych takich jak kojenie stanów zapalnych, czy wspomaganie wchłaniania tlenu posiada także zdolność do zwalczania bezsenność.

Szmaragd

To wyjątkowy kamień o licznych właściwościach uzdrawiających i magicznych. Według litoterapeutów pomaga w dolegliwościach oczu, poprawia koncentracje, wycisza emocje i oczywiście działa pozytywnie na procesy snu, czyniąc go głębokim i spokojnym.
Kamień ten pozyskiwany jest w Austrii, Brazylii, Egipcie i Norwegii. Możemy również znaleźć go w Polsce, jednak nasze rodzime okazy, ze względu na swoją niewielką masę, nie nadają się do wykorzystania w jubilerstwie. Kto jednak bardzo chciałby mieć znaleziony przez siebie szmaragd, powinien odwiedzić Dolny Śląsk, a konkretnie okolice Strzelina, czy Strzegomia.

Oliwin

Minerał o pięknym odcieniu zieleni, połyskliwy i przejrzysty. Cieszy nie tylko oko, ale także świetnie działa zarówno na skołatane nerwy, serce, ale także wycisza jak i gwarantuje mocny sen.
Można go znaleźć w Australii, Brazylii, Chinach, Mekstyku, RPA i USA. W Egipcie pozyskiwano go już 3500 lat temu.

Awenturyn

Mistyczne Właściwości:
Awenturyn to kamień przynoszący szczęście. Noszony przy ciele rozwija cierpliwość, harmonizuje emocje, podnosi samoocenę. Położony tuż przy łóżku sprawia, że nasze sny staja się przyjemne i spokojne.
Kamień ten, ma podobno moc by spełniały się dobre sny. Zielona odmiana jest skuteczniejsza i bardziej poszukiwana.
Występuje w Rosji, Egipcie i Indiach. Można spotkać go również, w Polsce w Górach Izerskich.

Ametyst

Ametyst położony koło łóżka, przede wszystkim zapobiega koszmarom. Ten piękny fioletowy kamień ma także właściwości wspomagania w rzucaniu nałogów. Poprawia także stan kości i działa przeciw zapalnie.
Najpiękniej wygląda w postaci szczotki, lub dużych nieszlifowanych kawałkach.
Występuje w Brazylii, Urugwaju, USA, Iranie. W Polsce zaś znajdziemy go w Tatrach, okolicach Krzeszowa, Lwówka Śląskiego i Szklarskiej Poręby.

Kamień księżycowy

Jeden z najpiękniejszych minerałów w moim subiektywnym odczuciu. Cudowna mleczno perłowa poświata, działa na zmysł wzroku i daje feerię doznań estetycznych. Najpiękniej wygląda w dużych kawałkach o nieregularnym kształcie postawiony tak, by był podświetlany.
To magiczny kamień o wielu ciekawych przymiotach, lecz nas interesuje to, że wspaniale działa na sen.
Chroni przed lunatykowanie, tonuje i wycisza nerwy, a do tego sny inspirowane tym kamieniem często bywają prorocze.
Występuje na Madagaskarze, w Birmie, Tanzanii, Rosji i bardzo rzadko w okolicach Jeleniej Góry.

5/5 - (7 głosów)