Asertywność jest czymś nad czym często pracujemy, do czego dążymy. Wiele z nas ma problem z powiedzeniem stanowczego „nie”. Po kolejnej sytuacji, w której nie potrafiliśmy odmówić mamy do siebie żal, wyrzuty sumienia i pewnie kolejne postanowienia poprawy i pracy nad sobą. Tylko jak to zrobić?

Ćwiczymy swoją asertywność – krótki poradnik mówienia stanowczego “NIE”

Ćwiczymy swoją asertywność – krótki poradnik mówienia stanowczego “NIE”

Przede wszystkim powinniśmy pracować nad poczuciem własnej wartości. Musimy lubić siebie, wtedy polubimy też własne decyzje. Znając i lubiąc siebie będziemy świadomi własnych wartości, zasad, przekonań, będą one jasne i klarowne. Trudniej będzie więc je zmienić przez naciski, namowy z zewnątrz.

Ćwicząc sztukę odmawiania bądźmy szczerzy zarówno ze sobą jak i ze swoim rozmówcą. Nie szukajmy wymówek, tłumaczeń, nie kłammy. Mówmy otwarcie o tym, że nie mamy ochoty czegoś zrobić, nie pasuje nam to. Taka odmowa przyniesie nam więcej satysfakcji, niż zawikłane przekłamania. Poza tym nasze relacje z innymi mogą się skomplikować jeśli nasze choćby nawet małe kłamstewka zostaną odkryte.
Kiedy nadchodzi sytuacja podjęcia niewygodnej dla nas decyzji nie spieszmy się, nie działajmy pod presją czasu i innych. Przeanalizujmy całą sytuację, dajmy sobie chwilę. Nie dajmy się ulec ponaglaniom. Zastanówmy się spokojnie nad tym czy podjęcie decyzji nie będzie na nas wymuszone, czy nie czujemy się do tego zmuszeni. Rozpatrzmy dobre i złe strony. Zwykle „przespanie się” z problemem, odwleczenie decyzji w czasie pozwoli na chłodne rozpatrzenie sytuacji i wybranie najlepszego dla nas rozwiązania.

Wstrzymajmy się z podejmowaniem decyzji, aż będziemy ich pewni. Nie podejmujmy ich szybko i na wyrost, bo po prostu trudno nam przewidzieć co będziemy o tym sądzić za jakiś czas. Nie obiecujmy czegoś na wyrost, bo sytuacja bardzo szybko może się zmienić. Być może nie będziemy mieli możliwości, siły, czasu lub ochoty, żeby zrobić coś, co obiecaliśmy, natomiast zostaniemy odebrani jako niesłowni.
Ustal jasne granice. To nie jest trudne zwłaszcza jeśli chodzi o najbliższych. Współpracownicy, dziecko, partner, rodzina, czasem wiele problemów można rozwiązać zawczasu za pomocą rozmowy i ustaleniem wspólnych granic i zasad co do kwestii, które często sprawiają nam kłopot. Rozjaśnić to może wiele spraw i ułatwić codzienne współżycie.
Istotne w odmawianiu jest sposób, w jaki przekazujemy swoją decyzję. Bądźmy stanowczy, zdecydowani, pewni siebie. Odpowiednie modulowanie głosem jest oczywiście do wyćwiczenia. Przekonajmy siebie samego w lustrze – przekonamy każdego.
Bycie asertywnym naprawdę się opłaca. Podnosi to poczucie własnej wartości, ale sprawia, że w relacjach z innymi jesteśmy po prostu pełnoprawnymi partnerami, a nie osobami, którymi można się w jakiejś kwestii wysłużyć. Starajmy się pracować nad sobą i obserwujmy pozytywne efekty. Na pewno takie się pojawią.

 

asertywność ćwiczenia

Ocena