Toksyczne otoczenie — nie dla każdego takie samo.

W sieci można znaleźć wiele artykułów o toksycznych ludziach w otoczeniu, o toksycznych bliskich i toksycznej rodzinie.
Są oczywiście u ludzi pewne wspólne cechy sprawiające, że inni mają problem z przebywaniem w ich otoczeniu, jednak czy dla każdego toksyczność jest taka sama?

Niekoniecznie.

Jestem energoterapeutką, jasnowidzącą, malarką obrazów duszy i opiekunów oraz autorką kursów mistycznych.

Jako że lubię dzielić się tym, co dobre, chętnie pracuję z osobami potrzebującymi wsparcia, czy to w energii, czy w słowach.

Najpiękniejszym co nas spotyka jest wolność wewnętrzna, wybaczenie i miłość i tym właśnie dzielę się najchętniej.

Agnieszka Orzechowska

[lwptoc]

Toksyczna osobowość.

Jako główne cechy osoby toksycznej wymienia się egoizm, manipulowanie otoczeniem, wymuszanie współczucia poprzez stawianie siebie w roli ofiary, kłamliwość, negatywne opinie o innych, koloryzowanie faktów na swoją korzyść, niedomówienia, pozorna pomoc, pozorna sympatia.

Wszyscy wiemy, że jeżeli ktoś zacznie zachowywać się w toksycznie, ludzie zaczną go unikać, omijać.

Jeżeli tak przyjrzymy się tym cechą lepiej, to można powiedzieć, że w specjalnych okolicznościach każdy z nas bywa toksyczny. Nie wolno wiec generalizować. Dopasowywanie na siłę cech kogoś, kto nam podpadł do osoby toksycznej, to też… zachowanie toksyczne.

Oczywiście są ludzie, którzy w większości sytuacji zachowują się tak, jak to opisałam wyżej, ale są oni jednak całe szczęście marginesem.

Toksyczni ludzie nie mają skrupułów, żeby innych szufladkować w złośliwy sposób, osądzać, przypinać łatki, czy nawet oczerniać.

Im więcej zamętu sieją, tym bardziej sprawia im to przyjemność.

Toksyczne osoby każde swoje sprzeciwienie potrafią usprawiedliwić, wykręcić się od odpowiedzialności, czy nawet przerzucić ciężar winy na kogoś innego, na Ciebie.

Toksyczni ludzie często przekraczają Twoje granice, nie szanują ani Twojego zdania, ani Twojej strefy komfortu. W ich towarzystwie męczysz się, uciekasz myślami gdzieś daleko, gdzie takiej toksycznej osoby nie ma.

Jeżeli jednak mamy pecha i w naszym otoczeniu taka osoba jest, to warto poznać sposoby jak sobie z nią poradzić.

Jak rozmawiać z osobą toksyczną.

Osoba toksyczna czasem nie ma pojęcia, że jest osobą toksyczną. Może, zanim zaczniesz przeciwdziałać takim zachowaniom, spróbuj jej delikatnie zwrócić uwagę fakt, że nie jest miło kiedy zachowują się w ten sposób.

Zacznij więc od szczerości. Powiedz, że takie zachowanie cię rani, nie czujesz się dobrze i nie podoba ci się to. Oczywiście kulturalnie i spokojnie.

Częstym problemem w kontaktach z toksycznym, jest zderzenie z negatywnym nastaniem tej osoby, do wszystkiego, co robimy, mamy i reprezentujemy. Jego, czy jej ocenie nas może boleć. Najlepiej ripostować stwierdzeniem, że każdy ma prawo do własnej opinii, jednak wy się z nią nie zgadzacie i macie własną. To twoja opinia, moja jest inna.

Ucinaj wszystkie niepotrzebne rozmowy, zwłaszcza jeżeli wchodzą na tematy jątrzące, obmawiające innych, szczujące i kłamliwe. Najlepiej zakończ taką dyskusję stwierdzeniem, że to nie jest temat do rozmowy, nie chcesz o tym rozmawiać, czy po prostu ciebie to nie interesuje.

Nie pozwól sobą manipulować. Kiedy w rozmowie toksyczny zaczyna kierować cię na jakiś konkretny tor, wcześniej przez niego zaplanowany, wzmóż swoją czujność. To może być próba manipulacji twoją osobą. Jeżeli nie masz w sobie tyle asertywności, żeby czegoś mu odmówić, to zmień szybko temat, na jakikolwiek inny, nawet jeżeli będzie on głupi, lub udaj, że przypomniało ci się coś ważnego i natychmiast musisz to zrobić.

Toksyczne relacje.

Zdarza się, że osoba dla wszystkich miła, przy tobie zachowuje się jak toksyczna.

Kiedy jest to ktoś z najbliższego otoczenia, czy rodziny, mamy do czynienia z toksyczną relacją.

Najczęstszymi jej przykładami są toksyczni rodzice lub toksyczny partner.

O tyle o ile w wypadku partnera warto zastanowić się nad terapią, czy rozstaniem, o tyle z rodzicami mamy większy problem.

Czasem może nam pomóc świadomość, że oni nie bez powodu tacy są. Najczęściej sami mieli taki wzorzec w swoim dzieciństwie i teraz go powielają.

 

 

toksyczni ludzie

Jak traktować toksycznych ludzi?

Przede wszystkim toksyczne osoby będą starały się przekroczyć Twoje granice. Nie możesz im na to pozwolić, wiec musisz rozwinąć w sobie pokłady asertywności i cierpliwości oraz stanowczość.

Jeżeli nie możesz uniknąć toksycznych osób, bo np. masz je w pracy, niepozostałe nic innego, jak nauczyć się żyć, pracować w takich warunkach, jednocześnie wyrabiając w sobie mechanizmy obronne, tarcze przeciw ich toksycznej energii.

Czasami ludzie ci, praktycznie nic nie robią, nie mówią, pozornie są zajęci jakimiś sprawami, ale i tak w jakiś sposób, na poziomie energii potrafią popsuć cały dzień, wyzwolić tlący się ból głowy, czy wywołać złu humor.

Tu warto chronić siebie już nie tylko wyrabianiem praktycznych cech, ale można sięgnąć po inne środki, jak kamienie ochronne, czy rośliny pochłaniające negatywne wibracje.

Można też próbować odstręczyć ich od siebie, generując na przekór wszystkiemu i ich toksycznej wibracji, dobry humor. Będąc pozytywnie do życia nastawioną osobą masz większe szanse na uniknięcie kontaktu z toksycznymi ludźmi, ponieważ nie lubią oni pozytywnego zachowania, osób z poczuciem humory i dobrymi wibracjami. Toksyczny współpracownik będzie Cię omijał jeżeli swoim zachowaniem, optymizmem, radością życia i dobrą energią, popsujesz mu toksyczne zakusy.

Toksyczna osoba i wampir energetyczny to nie to samo.

Często spotykam się ze stwierdzeniem, że toksyczna osoba z czyjegoś otoczenia to wampir energetyczny.

Wampir energetyczny to nie to samo co toksyczny człowiek.

Wampir godzinami może wychwalać twój strój, urodę i intelekt, a ty i tak po rozstaniu będziesz się czuła okropnie, a do tego będziesz za nim tęsknić.

Toksyczna osoba powie ci, że wyglądasz wyjątkowo niekorzystnie, może i masz pieniądze, ale gustu za grosz, a do tego da ci do zrozumienia, że jesteś głupia i na niczym się nie znasz. Po spotkaniu z toksyczną osobą będziesz się czuć okropnie, ale nie będziesz tęsknić, a wręcz przeciwnie.

Wydaje nam się, że mając kontakt z toksyczną osobą tracimy energię. Jednak toksyczny człowiek nie zabiera nam naszej energii, nie osłabia nas w ten sposób, za to psuje nam naszą energię, często sprawia, że czujemy się źle, jesteśmy rozdrażnieni, pozwalamy się sprowokować i mamy o to do siebie pretensje.

Z takimi toksycznymi ludźmi ciężko jest żyć i najlepiej po prostu ich unikać.

Gdzie najłatwiej spotkać toksyczną osobę?

Odpowiedź jest prosta tam, gdzie jest wielu innych ludzi, gdzie można być wrednym bez wysiłku i konfrontacji tam, gdzie można pozostać anonimowym.

Fora internetowe to raj dla toksycznych ludzi!

Pisząc na forach internetowych, wypowiadając sie w mediach społecznościowych pamiętaj: masz prawo do własnego zdania, masz prawo do szacunku, możesz się wypowiadać zwłaszcza jeżeli znasz się na tym o czym piszesz.

Nie daj się nigdy sprowokować toksycznemu rozmówcy, nie pozwól, żeby twój zły nastrój po konfrontacji z taką toksyczną osobą odbił się na życiu domowym, nie daj się toksycznej energii!

Toksyczne osoby zawsze czają się, żeby wtrącić swoje 3 grosze w dyskusję, w której nie powinny brać udziału, bo ani się na tym nie znają, ani są zainteresowani tematem. Siedzą na forum, żeby móc komentować negatywnie, psuć innym nastrój, irytować ich, psuć zadowolenie z efektu i drażnić. Nie odpowiadaj im, nie daj się sprowokować. Dając im komentarz, dajesz impuls do dalszego działania. Dzięki temu czują, że mają Twoją atencję. Ignorowanie, pomijanie i niezwracanie uwagi na takiego toksycznego człowieka będzie najlepszym odwetem.

Kto wchodzi w związki z toksyczną osobą?

Toksyczni lidzie nie zawsze są samotni. Oni często mają związek, choć jego jakość nie jest dobra, a jego podstawy bardzo różne.

Często w związek z osobą toksyczną wchodzi osoba słaba, długo pozostająca w samotności, szukająca siły u partnera i jednocześnie mająca zburzony wzorzec tej siły. Czasem też po prostu osoba, którą poznaliśmy jak miłą o neutralnych wibracjach, zamienia się z czasem w osobę toksyczną, pełną negatywnej energii, negatywnych cech.

Zmiany zachowania u osoby, którą poznaliśmy jako tę o neutralnych wibracjach, mogą wynikać z różnych przyczyn.

To mogą być jakieś wewnętrzne demony z czasu przed związkiem, które nagle zostały aktywowane, może też zdarzyć się coś trauma, wypadek, napięcie nerwowe, stres co sprawi, że wibracje ulegną zmianie, czasem też przyczyną mogą być problemy emocjonalnej, czy umysłowej.

W większości wypadków i tak gdzieś tam pod spodem czai się jakaś nienawiść do samego siebie, jakaś niszczycielska siła, która zmienia człowieka w i jego zachowania w toksyny.

Toksyczni ludzie w naszym otoczeniu — aura i energia.

Toksyczne osoby, jeżeli są takie od dawna, mają niemiłą aurę, o paskudnym zwyczaju przyklejania się do innych. Oni nie zabierają innym ich energii. Nie potrzebują jej, ponieważ swojej mają sporo. Tylko naprawdę negatywnej. Niestety częsty kontakt z nimi, sprawi, że i nasza aura może zostać zatruta.

Toksycznymi ludźmi nie można nazwać po prostu każdej osoby, która nam dokuczyła. Każdy ma złe dni, każdemu może się zdarzyć, że przypadkiem dokopie tej drugiej osobie, bo nie utrzyma emocji na wodzy. To jednak nie jest jeszcze toksyczny człowiek. Toksycznym człowiekiem za to można nazwać kogoś kto się tym cieszy, że coś Ci popsuł, ulubiony długopis, nastrój, samopoczucie, samoocenę.

Jak obijają się kontakty z toksycznymi na naszej energii? Czy są widoczne?

Niestety tak. Osoby toksyczne w otoczeniu, kiedy same już zatruły jadem własną energię, „wycierają” się nią o nas.

To w widzeniu aurycznym wygląda, jakby nasza energia była oklejona czymś paskudnym, kleistym i trudnym do usunięcia. Oczyszczanie aury z takich wpływów jest trudne między innymi przez to, że powraca wraz z kontaktami z toksyczną osobą.

Im jednak bardziej umocnimy swoją aurę, uszczelnimy ją, tym mniej tego szlamu będzie się do nas przyklejać.

5/5 - (16 głosów)