Toksyczne otoczenie — nie dla każdego takie samo.

Toksyczny człowiek

Toksyczny człowiek

W sieci można znaleźć wiele artykułów o toksycznych ludziach w otoczeniu, o toksycznych bliskich i toksycznej rodzinie.
Są oczywiście u ludzi pewne wspólne cechy sprawiające, że inni mają problem z przebywaniem w ich otoczeniu, jednak czy dla każdego toksyczność jest taka sama? Niekoniecznie.

Toksyczna osobowość.

Jako główne cechy osoby toksycznej wymienia się egoizm, manipulowanie otoczeniem, wymuszanie współczucia poprzez stawianie siebie w roli ofiary, kłamliwość, negatywne opinie o innych, koloryzowanie faktów na swoją korzyść, niedomówienia, pozorna pomoc, pozorna sympatia.

Jeżeli tak przyjrzymy się tym cechą lepiej, to można powiedzieć, że w specjalnych okolicznościach każdy z nas bywa toksyczny. Nie wolno wiec generalizować. Dopasowywanie na siłę cech kogoś, kto nam podpadł do osoby toksycznej, to też… zachowanie toksyczne.

Oczywiście są ludzie, którzy w większości sytuacji zachowują się tak, jak to opisałam wyżej, ale są oni jednak całe szczęście marginesem.

Jeżeli jednak mamy pecha i w naszym otoczeniu taka osoba jest, to warto poznać sposoby jak sobie z nią poradzić.

Jak rozmawiać z osobą toksyczną.

Osoba toksyczna czasem nie ma pojęcia, że jest osobą toksyczną. Może, zanim zaczniesz przeciwdziałać takim zachowaniom, spróbuj jej delikatnie zwrócić uwagę fakt, że nie jest miło kiedy zachowują się toksycznie.
Zacznij więc od szczerości. Powiedz, że takie zachowanie cię rani, nie czujesz się dobrze i nie podoba ci się to. Oczywiście kulturalnie i spokojnie.

Częstym problemem w kontaktach z toksycznym, jest zderzenie z negatywnym nastaniem tej osoby, do wszystkiego, co robimy, mamy i reprezentujemy. Jego, czy jej ocenie nas może boleć. Najlepiej ripostować stwierdzeniem, że każdy ma prawo do własnej opinii, jednak wy się z nią nie zgadzacie i macie własną. To twoja opinia, moja jest inna.

Ucinaj wszystkie niepotrzebne rozmowy, zwłaszcza jeżeli wchodzą na tematy jątrzące, obmawiające innych, szczujące i kłamliwe. Najlepiej zakończ taką dyskusję stwierdzeniem, że to nie jest temat do rozmowy, nie chcesz o tym rozmawiać, czy po prostu ciebie to nie interesuje.

Nie pozwól sobą manipulować. Kiedy w rozmowie toksyczny zaczyna kierować cię na jakiś konkretny tor, wcześniej przez niego zaplanowany, wzmóż swoją czujność. To może być próba manipulacji twoją osobą. Jeżeli nie masz w sobie tyle asertywności, żeby czegoś mu odmówić, to zmień szybko temat, na jakikolwiek inny, nawet jeżeli będzie on głupi, lub udaj, że przypomniało ci się coś ważnego i natychmiast musisz to zrobić.

 

 Toksyczne relacje. 

 
Zdarza się, że osoba dla wszystkich miła, przy tobie zachowuje się jak toksyczna. 
Kiedy jest to ktoś z najbliższego otoczenia, czy rodziny, mamy do czynienia z toksyczną relacją.
Najczęstszymi jej przykładami są toksyczni rodzice lub toksyczny partner.
 
O tyle o ile w wypadku partnera warto zastanowić się nad terapią, czy rozstaniem, o tyle z rodzicami mamy większy problem.
Czasem może nam pomóc świadomość, że oni nie bez powodu tacy są. Najczęściej sami mieli taki wzorzec w swoim dzieciństwie i teraz go powielają. 

Toksyczna osoba i wampir energetyczny to nie to samo.

 
Często spotykam się ze stwierdzeniem, że toksyczna osoba z czyjegoś otoczenia to wampir energetyczny. 
Wampir energetyczny to nie to samo co toksyczny człowiek.
 
Wampir godzinami może wychwalać twój strój, urodę i intelekt, a ty i tak po rozstaniu będziesz się czuła okropnie, a do tego będziesz za nim tęsknić.
 
Toksyczna osoba powie ci, że wyglądasz wyjątkowo niekorzystnie, może i masz pieniądze, ale gustu za grosz, a do tego da ci do zrozumienia, że jesteś głupia i na niczym się nie znasz. Po spotkaniu z toksyczną osobą będziesz się czuć okropnie, ale nie będziesz tęsknić, a wręcz przeciwnie.
 
 

Toksyczni ludzie w naszym otoczeniu — aura i energia.

Toksyczne osoby, jeżeli są takie od dawna, mają niemiłą aurę, o paskudnym zwyczaju przyklejania się do innych. Oni nie zabierają innym ich energii. Nie potrzebują jej, ponieważ swojej mają sporo. Tylko naprawdę negatywnej. Niestety częsty kontakt z nimi, sprawi, że i nasza aura może zostać zatruta.

Jak obijają się kontakty z toksycznymi na naszej energii? Czy są widoczne?


Niestety tak. Osoby toksyczne w otoczeniu, kiedy same już zatruły jadem własną energię, „wycierają” się nią o nas.
 
To w widzeniu aurycznym wygląda, jakby nasza energia była oklejona czymś paskudnym, kleistym i trudnym do usunięcia.

Oczyszczanie aury z takich wpływów jest trudne między innymi przez to, że powraca wraz z kontaktami z toksyczną osobą.
Im jednak bardziej umocnimy swoją aurę, uszczelnimy ją, tym mniej tego szlamu będzie się do nas przyklejać.