Kamienie szlachetne od wieków są wykorzystywane w praktykach ezoterycznych, a wiele osób uważa, że mogą wpływać na nasze czakry. Czakry to subtelne wirujące koła energii, które znajdują się w naszym ciele i łączą się z naszymi emocjami i fizycznym zdrowiem. Według teorii kamienie szlachetne mogą pomóc w harmonizowaniu, oczyszczaniu i wzmocnieniu czakr.

Kamienie szlachetne można stosować w różny sposób, na przykład można je nosić przy sobie, trzymać w dłoni podczas medytacji lub leżenia, umieszczać w pomieszczeniach, w których przebywamy, lub stosować w masażach i terapiach energetycznych.

[lwptoc]

kamienie czakry

Litoterapia w celu harmonizacji czakr

Litoterapia, czyli terapia kamieniami, to praktyka wykorzystywania kamieni szlachetnych i półszlachetnych w celu uzdrawiania, harmonizacji i oczyszczania ciała, umysłu i ducha. Jednym z aspektów litoterapii jest zastosowanie kamieni szlachetnych w pracy z czakrami, czyli subtelnych wirujących kołach energii, które znajdują się w naszym ciele i odpowiadają za różne aspekty naszego zdrowia fizycznego i emocjonalnego.

Następującym po sobie czakramom przypisuje się konkretne kamienie szlachetne, spójne w podstawowym kolorem danej czakry.Idąc tym tokiem wiemy, że na przykład dla czakry trzeciej – manipury najbardziej odpowiedni jest kamień o barwie niebieskiej – chalcedon, lazuryt, akwamaryn.

Zastosowanie tego przyporządkowania sprawia, że bez specjalnej pomocy możemy dostosować sobie kamień do czakry.

Poniższa lista ilustruje dokładnie jaki kamień oddziałuje na którą z czakr.

Przyporządkowanie kamieni do czakr ze względu na kolor i wibracje

CZAKRA PIERWSZA – MULADHARA – czakra podstawy

Czakra pierwsza, nazywana też czakrą podstawową, znajduje się u podstawy kręgosłupa i odpowiada za nasze poczucie bezpieczeństwa, stabilizację emocjonalną i przynależność do grupy społecznej. W pracy z tą czakrą można wykorzystać wiele kamieni szlachetnych, które pomogą w jej oczyszczeniu, harmonizacji i wzmocnieniu.

Kamienie czerwonej barwy są szczególnie skuteczne w pracy z czakrą podstawową, ponieważ odzwierciedlają energię tej czakry. Oto kilka przykładów kamieni szlachetnych, które są często wykorzystywane w pracy z czakrą pierwszą:

1. Granat – aktywizuje, uzupełnia witalność, przydaje dynamizmu, wzmaga seksualność i motywuje do działania. Kamień ten ma mocną energię, która pomaga w oczyszczaniu i stabilizowaniu czakry podstawowej. Pomaga też w budowaniu poczucia bezpieczeństwa i zwiększaniu pewności siebie.
2. Spinel –
3. Bursztyn (czerwony) – wpływa na powodzenie w sferze finansowej. Bursztyn jest kojarzony z elementem ziemi, który jest związany z energią czakry podstawy. Jego właściwości mogą pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z brakiem poczucia stabilizacji, lękiem, niepokojem i brakiem poczucia bezpieczeństwa.
4. Hematyt – kamień ten ma energię, która pomaga w oczyszczaniu i stabilizowaniu czakry podstawowej. Pomaga też w budowaniu poczucia bezpieczeństwa i zwiększaniu pewności siebie.
5. Czerwona korund (rubin) – uważany za kamień miłości i pasji, który pomaga we wzmocnieniu poczucia własnej wartości i samoakceptacji. Pomaga również w budowaniu pozytywnych relacji i zwiększeniu poczucia związku z innymi ludźmi.
6. Czerwony jaspis – uważany za kamień ziemi, który pomaga w zwiększeniu poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa. Pomaga w redukcji stresu i napięcia oraz w budowaniu mocnej, trwałej energii. .
7. Almandryn – pomaga we wzmacnianiu poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji, a także w radzeniu sobie z lękiem i stresem. Jest polecany dla osób, które czują się osłabione i potrzebują wsparcia w odbudowie sił życiowych.
8. Pirop – pomaga we wzmacnianiu poczucia bezpieczeństwa, stabilizacji i odwagi, a także w zwiększeniu witalności. Może być szczególnie pomocny dla osób, które odczuwają lęk, niepewność i brak zaufania do siebie. .
9. Czerwony topaz – Pomaga w zwiększeniu energii, dodaje odwagi i poprawia witalność. Może również pomóc w zwiększeniu siły woli i poczucia własnej wartości, co może być korzystne dla osób, które odczuwają brak stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa.
10. Czerwony agat – uważany za kamień równowagi, który pomaga w stabilizacji emocjonalnej i redukcji napięcia. Pomaga również w budowaniu zaufania do siebie i innych oraz w zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa.

CZAKRA DRUGA – SWADHISZTANA – czakra sakralna

Czakra druga, zwana także sakralną, znajduje się w dolnej części brzucha, około 2-3 cm poniżej pępka. Jest związana z emocjami, kreatywnością, płodnością oraz energią seksualną.

1. Karnelian – to kamień o intensywnie pomarańczowej barwie, który wpływa na kreatywność, entuzjazm oraz poczucie własnej wartości. Pomaga również w budowaniu relacji z innymi ludźmi.
2. Karneol – pomaga być bardziej twórczym, poprawia relacje z partnerem. To kamień o intensywnie pomarańczowej barwie, związany z energią płodności i seksualności. Pomaga w rozładowaniu blokad emocjonalnych i kreatywnych oraz w zwiększeniu poczucia radości i entuzjazmu.
3. Piertś słoneczna – związany z energią płodności i kreatywności. Pomaga w rozładowaniu napięcia emocjonalnego i w zwiększeniu poczucia równowagi i harmonii.
4. Agat płonący – dodaje mądrości i rozsądku w relacjach
5. Topaz imperialny – kamień o pomarańczowo-brązowej barwie, związany z energią witalności i kreatywności.
6. Apatyt (odmiana pomarańczowa) – kamień o jasnozielonej, niebieskiej lub pomarańczowej barwie, związany z energią pozytywną i kreatywną.
7. Aragonit – kamień o jasno-pomarańczowej barwie, związany z energią stabilizującą i uspokajającą
8. Sunstone – kamień o intensywnie pomarańczowej barwie, związany z energią witalności i męskości.
9. Tangerine Quartz – kamień o pomarańczowej barwie, związany z energią witalności i optymizmu.
10. Pomarańczowy bursztyn – pozwala dostrzec, znaleźć bliskość w drugim człowieku i nawiązać pełną ciepła relację.

CZAKRA TRZECIA – MANIPURA – czakra splotu słonecznego

Czakra splotu słonecznego – więcej informacji

1. Słońce – kamień o złoto-żółtej barwie, związany z energią optymizmu, siły woli i witalności.
2. Topaz – kamień o różnych odcieniach, od bladego żółtego do intensywnie złotego, związany z energią witalności i mocy.
3. Bursztyn – oczyszcza i chroni. Sprawia, że łatwiej przezwyciężamy lęki i zwiększa radość życia.
4. Cytryn – rozwija samoświadomość, dodaje harmonii, wspiera samorealizację. Kamień związany z energią radości, optymizmu i siły woli.
5. Siarka – kamień o intensywnie żółtej barwie, związany z energią witalności i oczyszczaniem.
6. Cytrynianka – kamień o jasnożółtej barwie, związany z energią siły woli i kreatywności.
7. Żółty chalcedon – kamień o jasnożółtej barwie, związany z energią mądrości i intelektu.
8. Kwarc żółty – kamień o jasnożółtej barwie, związany z energią optymizmu i witalności.
9. Szafir żółty – kamień o jasnożółtej barwie, związany z energią intelektu i mądrości.
10. Granat andradit – kamień o zielono-żółtej barwie, związany z energią siły woli i determinacji.

CZAKRA CZWARTA – ANAHATA – czakra serca

Czwarta czakra, czyli serca, związana jest z miłością, empatią i równowagą emocjonalną. Oto 10 kamieni, które mogą być użyte w litoterapii, aby wzmocnić tę czakrę:

1. Szmaragd – kamień o intensywnie zielonej barwie, związany z energią miłości i ochrony.
2. Awenturyn – kamień o zielonej barwie z elementami blasku, związany z energią równowagi emocjonalnej i ukojenia.
3. Jadeit – kamień o jasnozielonej barwie, związany z energią harmonii, równowagi i duchowego rozwoju.
4. Nefryt – kamień o zielonej barwie z elementami brązu, związany z energią ochrony, harmonii i równowagi emocjonalnej.
5. Malachit – kamień o intensywnie zielonej barwie, związany z energią uzdrawiania i transformacji.
6. Peridot – kamień o zielonej barwie z elementami złota, związany z energią wzmacniania, regeneracji i oczyszczania.
7. Szafir zielony – kamień o intensywnie zielonej barwie, związany z energią równowagi emocjonalnej i duchowej harmonii.
8. Chryzopraz – kamień o jasnozielonej barwie, związany z energią oczyszczania, równowagi emocjonalnej i miłości.
9. Apatyt zielony – kamień o jasnozielonej barwie, związany z energią uzdrawiania, wzmocnienia i oczyszczania.
10. Diament zielony – kamień o zielonej barwie z elementami niebieskiego, związany z energią równowagi, duchowej harmonii i ochrony.

CZAKRA PIĄTA – WISZUDHA – czakra gardła

Piąta czakra, czyli gardła, związana jest z komunikacją, wyrażaniem siebie i kreatywnością. Oto 10 kamieni o niebieskiej barwie, które mogą być użyte w litoterapii, aby wzmocnić tę czakrę:

1. Lazuryt – kamień o niebieskiej barwie z elementami złota, związany z energią mądrości, komunikacji i intuicji.
2. Błękitny topaz – kamień o jasnoniebieskiej barwie, związany z energią wyrażania siebie, kreatywności i pozytywnej energii.
3. Amazonit – kamień o jasnoniebieskiej barwie z elementami zielonego, związany z energią komunikacji, wyrażania siebie i równowagi emocjonalnej.
4. Turkus – uczy przekazywania wiedzy, zapewnia ekspresję werbalną.
5. Chalcedon – kamień o niebieskiej barwie z elementami białego, związany z energią spokoju, równowagi i kreatywności.
6. Sodalit – kamień o niebieskiej barwie z elementami białego, związany z energią intuicji, spokoju i pozytywnej energii.
7. Celestyn – kamień o niebieskiej barwie z elementami białego, związany z energią mądrości, komunikacji i duchowej harmonii.
8. Agat niebieski – kamień o jasnoniebieskiej barwie z elementami białego, związany z energią wyrażania siebie, komunikacji i równowagi emocjonalnej.
9. Akwamaryn – kamień pięknej niebieskiej barwie. Uspokaja i wycisza, dodaje wiary w siebie i precyzuje słowa, dodając im treści i przekazu.
10. Beryl akwamarynowy – kamień o jasnoniebieskiej barwie z elementami zielonego, związany z energią wyrażania siebie, kreatywności i równowagi emocjonalnej.

CZAKRA SZÓSTA – ADŻNIA czakra trzeciego oka

Szósta czakra, czyli trzecie oko, związana jest z intuicją, wyobraźnią i duchową percepcją. Oto 10 kamieni o kolorze indygo, które mogą być użyte w litoterapii, aby wzmocnić tę czakrę:

1. Granatowy turmalin – kamieni związanych z szóstą czakrą. Kamień ten jest uważany za kamień wizji i wyobraźni, który może pomóc w rozwijaniu kreatywności i wyobraźni, a także zwiększać zdolność do wyrażania siebie w sposób wyraźny i jasny.
2. Kamień księżycowy – kamień księżycowy może pomóc w rozwoju intuicji i duchowości, a także w poprawianiu snu i odprężeniu umysłu. Kamień ten może pomóc w wyzwoleniu blokad energetycznych i zwiększeniu zdolności do odbierania i interpretowania informacji z wyższych poziomów świadomości.
3. Tanzanit – może pomóc w rozwijaniu intuicji, odblokowywaniu kreatywności i pozytywnych zmianach w życiu. Ponadto, tanzanit może być stosowany w pracy z energią ciała i umysłu, pomagając w uwalnianiu stresu i napięcia, a także poprawiając jakość snu.
4. Charoit – amień o fioletowej barwie z elementami białego, związany z energią duchowej mądrości, intuicji i spokoju.
5. Obsydian – kamień o ciemnej barwie z elementami białego, związany z energią ochrony, intuicji i wewnętrznej mocy.
6. Iolit – kamień o fioletowej barwie z elementami niebieskiego, związany z energią wyobraźni, intuicji i równowagi emocjonalnej.
7. Fluoryt – kamień o fioletowej barwie z elementami zielonego, związany z energią intuicji, kreatywności i równowagi emocjonalnej.
8. Kwarc fioletowy – kamień o fioletowej barwie z elementami białego, związany z energią wyobraźni, intuicji i pozytywnej energii.
9. Lapis lazuli – kamień o niebieskiej barwie z elementami złota, związany z energią mądrości, komunikacji i intuicji.
10. Labradoryt – kamień o ciemnej barwie z elementami błękitnego i fioletowego, związany z energią intuicji, wyobraźni

CZAKRA SIÓDMA – SAHASRARA – czakra korony

Chakra korony, zwana także Sahasrarą, to najwyższa ze wszystkich siedmiu głównych czakr ludzkiego ciała energetycznego. Zlokalizowana jest na szczycie głowy i symbolizuje połączenie z transcendentnymi aspektami naszej natury, jak również z wyższymi poziomami świadomości.

1. Ametyst – kamień o działaniu oczyszczającym i kojącym. Pomaga w redukcji stresu i podniesieniu poziomu świadomości.
2. Sodalit – ułatwia kontakt z Wyższym Ja.
3. Suligit – jest uważany za kamień transformacji i duchowego przebudzenia. Pomaga w otwarciu i aktywacji czakry korony, co może prowadzić do zwiększenia świadomości i zrozumienia duchowych aspektów rzeczywistości. Sugilit ma też działanie ochronne i kojące, pomaga w radzeniu sobie ze stresem i lękiem.Kamień ten jest popularny wśród osób praktykujących medytację i dążących do rozwoju duchowego. Jest stosowany w celu zwiększenia intuicji, kreatywności oraz wzmocnienia łączności z wyższymi poziomami świadomości.Warto jednak zaznaczyć, że sugilit jest rzadkim i stosunkowo drogim kamieniem, co sprawia, że nie jest łatwo dostępny dla wszystkich. Przed nabyciem sugilitu warto zawsze dokładnie zapoznać się z jego właściwościami i upewnić się, czy jest on odpowiedni dla naszych indywidualnych potrzeb i celów.

4. Lepidolit – kamień, który działa uspokajająco i kojąco. Pomaga w redukcji lęku i stresu oraz ułatwia medytację.
5. Fioletowy kwarc – kamień, który pomaga w medytacji i rozwoju duchowym. Zwiększa intuicję i wrażliwość na energię.
6. Fluoryt – kamień, który pomaga w koncentracji, poprawia pamięć i ułatwia naukę. Dodatkowo, działa kojąco i redukuje stres.

7. Selenit –  selenit może pomóc w otwarciu się na wyższe poziomy duchowej świadomości, a także w zwiększeniu poczucia jedności z kosmosem i duchową energią. Kamień ten może pomóc w balansowaniu energii życiowej i harmonizowaniu ciała, umysłu i ducha.
8.  Kwarc rutylowy – uważany za kamień duchowy, który pomaga w rozwoju duchowym i zwiększeniu poziomu świadomości. Jest stosowany w medytacji, ponieważ uważa się, że wprowadza w stan spokoju i harmonii.
9.  Ametryn –  odmiana kwarcu znana jako ametryn, dwubarwna, fioletowo-żółta. Nazwa ta pochodzi od nazwy herbicydu ametryn, którego kolor przypomina kolor tej odmiany kwarcu. Ametryn jest stosunkowo rzadkim kamieniem, którego pochodzenie jest często związane z krajami takimi jak Brazylia czy Madagaskar. Stosowany jako kamień do medytacji lub do pracy z czakrą korony, która jest związana z energią fioletową. Podobnie jak inne odmiany kwarcu, ametryn jest uważany za kamień ochronny i uspokajający, który może pomóc w osiągnięciu spokoju i równowagi emocjonalnej.
10. Kunzyt –  uważany za kamień ochronny i uspokajający, który pomaga w osiąganiu spokoju i wewnętrznego zadowolenia. W medytacji, kunzyt może pomóc w zwiększeniu poziomu świadomości, poprawie intuicji i zrozumieniu duchowych aspektów rzeczywistości.

5/5 - (3 głosów)