Ostatnimi czasy, często pojawia się w mediach i artykułach termin WWO. WWO to skrót od osoba wysoko wrażliwa.

WWO co to za choroba?

Wysoka wrażliwość to nie choroba ani zaburzenie. Może dotyczyć tak samo kobiet, jak i mężczyzn, osób ekstrawertycznych i introwertycznych. Kiedyś takie osoby nazywano przewrażliwionymi, czy wrażliwcami, ale określenia te niosą w sobie negatywne nacechowanie i piętnują takie osoby, jako te przesadzające, histeryzujące. 

Wysoka wrażliwość powstała z potrzeby ewolucyjnej. Zawsze doskonale sprawdzało się posiadanie w plemieniu czy grupie osoby o szczególnie wyczulonych zmysłach, szybciej dostrzegających jakieś zmiany w otoczeniu, bardziej wyczulonej na dźwięki, zapachy, czy bodźce wzrokowe. Niestety, coś za coś. WWO są też szczególnie podatni na stres i przeboźcowanie.

Jak rozpoznać wysoką wrażliwość i co charakteryzuje osoby WWO.

Osoby wysoko wrażliwe są podatne na stres. To wina ich wyczulonych zmysłów, emocjonalności i empatii. Najczęściej wolą trzymać się z daleka od tłumów i hałasów, ponieważ szybko męczy się ich układ nerwy, łatwo też ulegają przebodźcowaniu. Po takich atrakcjach potrzebują spokoju, żeby zregenerować siły. 

Bardzo głęboko przeżywają wszystkie straty i to nie tylko swoje. Także lęki i uczucie paniki nie jest im obce. Podatność na stres nie jest tu niczym dziwnym — są niezwykle wrażliwe.

wwo

WWO a  związki.

Osoby wysoko wrażliwe nie budują powierzchownych relacji. Ich emocje są głębokie i najczęściej długotrwałe. Potrzebują stabilizacji i spokoju. Jeżeli wiec kochasz imprezy do białego rana i szalone życie, na pewno nie zbudujesz relacji z WWO.

Test. Cechy osób wysoko wrażliwych — sprawdź, czy i ty je masz.

1. Czy śpisz więcej niż inni?

2. Czy zamartwiasz się o osoby których nawet nie znasz?
3. Zdarza ci się wyczuwać nastawianie ludzi w otoczeniu?
4. Czy nastrój ludzi z otoczenia ma realny wpływ na twoje samopoczucie?
5. Czy zauważasz rzeczy na które inni nie zwracają uwagi?
6. Czy głośne dźwięki lub ostre światła działają na ciebie źle
wyczuwasz, że ktoś cię obserwuje?
7. Intuicyjnie wiesz, co powiedzieć, żeby kogoś uspokoić, pocieszyć.
8. Po dłuższym wystawieniu na większą ilość bodźców (tłum, hałas, brak własnej przestrzeni) musisz sobie odpocząć.
9. Czy masz nieustający natłok myśli?
10. Czy lubisz analizować jakąś sytuację którą inni dawno już puściliby w niepamięć?
11. Czy przyłapujesz się, na nieustannym „patrolowaniu” otoczenia, czyli częstym sprawdzaniu co dzieje się wokół ciebie?
12. Czy w restauracjach zajmujesz miejsce tak, aby widzieć całą salę, a za plecami mieć tylko ścianę?

13. Kiedy dokucza ci głód nie potrafisz się na niczym skupić?

14. Czy łatwo się wzruszasz na filmach?

15. Czy źle znosisz pracę na czas lub pod presją?

Jeżeli na większość pytań twoja odpowiedź to „tak”, najprawdopodobniej jesteś osobą wysoko wrażliwą.

Jak praca będzie dobra dla osób wysoko wrażliwych?

Przede wszystkim coś z jasno określonymi zasadami, gdzie nie ma niespodzianek, czy nagłych zmian. Częste zmiany i chaos sprawią, że WWO nie będzie czuł się komfortowo a co za tym idzie spadnie jego wydajność.

Nie pasuję więc do nich obsługa klienta, gdzie narażeni są na hałas stres i często większą ilość osób. Nie polecam też dla nich pracy gdzie trzeba robić coś szybko, za to bez przykładania wagi do szczegółów. WWO to często perfekcjoniści. Kiedy nie są w stanie wykonać idealnie swojego zadania, będą czuć się fatalnie.

Dobre są za to dla nich zajęcia gdzie panuje spokój a wymagana jest spokojna precyzja. 

wwo w pracy

WWO jak wygląda ich energia?

Osoby wysoko wrażliwe tak jak wszystkie inne mają mogą mieć różne cech aury i czakr. Nie ma sprecyzowanego koloru aury dla WWO, ani jakichś szczególnych blokad. To, co je wyróżnia to problemy z przeładowaniem powierzchni aury energią. Tak więc w widzeniu pozazmysłowym WWO iskrzy.

Mają też pewne tendencje do blokowanie się czakr splotu i podstawy oraz trzeciego oka. O ile czakra podstawy (korzenia) czy splotu ma po prostu zwyczajne blokady, to czakra trzeciego oka blokuje się przez nadmiar sygnału pobieranego z otoczenia. Czyli jest po prostu często przeładowana. Stąd WWO często mają problemy z koszmarami sennymi, czy zaburzeniami snu.

wwo wysoko wrażliwie osoba

Rady dla osób wysoko wrażliwych.

Tak skonstruowany układ nerwowy jak ten u WWO, musi często wypoczywać, dlatego WWO świetnie odnajdzie siebie w medytacji klasycznej. Ta aktywność nie tylko wyciszy i ukoi nerwy, ale także sprawi, że będą one lepiej przygotowane do nowych wyzwań, jakie  na nie czekają.

Doskonale też sprawdzi się joga. Joga poprawia nie tylko kondycję fizyczną, ale też i doskonale działa na energię. Dla WWO to świetna okazja pozbycia się ładunku, jaki uzbierał się na aurze.

Ćwiczenia oddechowe i antystresowe. Są w sumie niezbędne dla WWO. Oddech ma zbawienne działanie na nasze nerwy więc doskonale sprawdzi się także dla osoby wysoko wrażliwej.

W wypadku litoterapii WWO powinni unikać kamieni stymulujących zmysły i czakry. U nich i tak wszystko jest na wysokich obrotach.

Za to posłużą im kamienie o energii wyciszającej i tonującej. Jeżeli jesteś WWO warto unikać herkimerów, siarki, apatytu czy lapis lazuli, a zaopatrzył się w agat mszysty, malachit, czy jadeit.

5/5 - (15 głosów)